Období realizace: 2018 – 2021
Stručný obsah projektu
Projekt hledá odpověď na otázku – Jak zajistit dostatečné poskytování veřejných statků a současně zachování životaschopné produkce soukromého zboží k zajištění ekonomické a sociální udržitelnosti zemědělských podniků, aniž by byly příliš závislé na veřejných zdrojích (dotacích)?
Cílem je identifikovat a lépe pochopit hnací síly a překážky (ekonomické, sociální, politické) pro další rozvoj a zavádění agroekologických přístupů v zemědělských systémech EU s cílem navrhnout nové, efektivnější a praxí ověřené strategie (opatření, pobídky) pro evropské zemědělství.
Ambicí UNISECO je řešit toto klíčové dilema společným participativním vytvářením vylepšených strategií a pobídek pro zavádění agroekologických zemědělských systémů v případových studiích v 15 evropských zemích. Případové studie zodpoví otázky např.: Jaké jsou bariéry přechodu na agroekologické faremní systémy (AEFS)?, Jaké jsou sociálně-ekonomické a environmentální důsledky přechodu na agroekologické zemědělství?, Proč byly inovační strategie a pobídky úspěšné (nebo neúspěšné) při posilování společného poskytování veřejných statků a soukromého zboží v kontextu konkrétní případové studie?, Jaké ponaučení lze získat pro další případy a budoucí politiky pro podporu vylepšených agroekologických přístupů?
Případovou studii v České republice realizuje Bioinstitut, o.p.s. Vybráno bylo dilema – Jak zachovat ekonomickou životaschopnost mléčných farem v ekologickém zemědělství, jako jedné z forem AEFS, v Kraji Vysočina a současně udržet šetrné hospodaření na orné půdě (vyloučení pesticidů a uplatnění statkových hnojiv bez hnojiv minerálních) s pozitivním dopadem na čistotu vody a zlepšenou úrodnost půdy. V rámci případové studie jsou testovány tři modely – Cool Farm Tool, COMPAS a SMART – k posouzení environmentální, ekonomické a sociální výkonnosti v různých fázích přechodu na AEFS.
Koordinátor konsorcia:
Johann Heinrich von Thuenen-Institut, Německo – Dr. Gerald Schwarz
Koordinátor za ČR:
Bioinstitut, o.p.s. – Ing. Andrea Hrabalová / ÚZEI – Ing. Jaroslav Pražan, Ph.D.
Kontakt: ahrabalova(et)email.cz
Členové konsorcia a další informace o projektu ZDE.
Výstupy projektu
Více o projektu se můžete dozvědět z přeloženého letáčku a krátkého videa s českým přepisem:
Zpracovány byly podkladové materiály a prezentace shrnující průběh a výstupy případové studie:
- Zacílení na půdu a vodu
- Zastoupení ekologického zemědělství v Kraji Vysočina
- Analýza produkce a situace na trhu biomléka
- Shrnutí průběhu řešení a výstupů případové studie v ČR
- Shrnutí pro politiku: Zlepšení půdních vlastností orné půdy…
- Shrnutí pro praxi: Posílení spolupráce a budování kapacit…
Popis příběhu případové studie ZDE