Prezident IFOAM OE Jan Plagge, ředitel Eduardo Cuoco a koordinátorka pro politiku Hanna Winkler se setkali s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a zástupci organizace ECVC (European Coordination Via Campesina), aby jednali o budoucnosti zemědělství v EU.
Diskuze se zaměřila na tato klíčová témata:
Zajištění spravedlivých a udržitelných cen pro zemědělce;
Snížení byrokracie a podpora inovací;
Zlepšení konkurenceschopnosti a udržitelnosti zemědělství v EU;
Udržení zemědělství jako prioritní oblasti v demokratickém prostředí
Prezident Plagge a ředitel Cuoco zdůraznili význam ekologického zemědělství jako dlouhodobého projektu EU, který by měl být považován za stěžejní iniciativu pro celý zemědělsko-potravinářský sektor. Postupy ekologického zemědělství prospívají zemědělcům i občanům EU.
Rozhovor se věnoval také strategiím pro dosažení spravedlivých cen pro zemědělce a posílení jejich role v dodavatelském řetězci. Diskutovalo se o způsobech, jak zvýšit udržitelnost a konkurenceschopnost zemědělského sektoru EU prostřednictvím omezení nadbytečné byrokracie a podpory inovací. Zdůrazněna byla potřeba, aby zemědělství zůstalo středobodem politiky EU bez ohledu na změny ve vládních či institucionálních strukturách.
Je povzbudivé, že hlas ekologického sektoru je v EU slyšet. IFOAM OE se zavázal zajistit, aby ekologické zemědělství zůstalo v centru diskusí o budoucnosti evropského zemědělství. Více podrobností a návrhů na udržitelný zemědělsko-potravinářský systém EU naleznete v manifestu IFOAM OE.