Březnový zpravodaj se věnuje vyjádření IFOAM OE týkající se Evropské strategie pro vodohospodářskou odolnost, jejíž plánovaný vznik ohlásila Evropská komise v rámci Vize pro zemědělství a potraviny. IFOAM OE upozorňuje, že konvenční zemědělství je jedním z hlavních znečišťovatelů vodních zdrojů v EU a připomíná, že účinné a systémové řešení pro zlepšení kvality vody nabízí ekologické zemědělství. Ve zpravodaji se dále dočtete o problematice výnosů v ekologickém zemědělství; stále také probíhá debata ohledně plánované deregulace takzvaných nových genomických technik (NGT).
IFOAM OE vyzývá ke konkrétním krokům v rámci Evropské strategie pro vodohospodářskou odolnost – IFOAM OE vítá záměr Evropské komise publikovat Evropskou strategii pro vodohospodářskou odolnost. Narůstající množství problémů s vodou v Evropě je třeba urychleně řešit, neboť 63 % povrchových vod stále není v „dobrém ekologickém stavu“, a to navzdory stávající legislativě. Evropská agentura pro životní prostředí nedávno označila zemědělství za jeden z hlavních původců znečištění vodních zdrojů v EU. Agentura rovněž zdůraznila, že pro zlepšení odolnosti vodních zdrojů je třeba nadále podporovat rozvoj ekologického zemědělství.
Jan Plagge, prezident IFOAM OE, prohlásil: „Ekologické zemědělství nabízí systémové a účinné řešení pro zlepšení kvality vody, zvýšení její dostupnosti a posílení odolnosti vůči extrémním povětrnostním jevům. Díky zákazu syntetických hnojiv a pesticidů ekologické zemědělství výrazně snižuje vyplavování dusičnanů a kontaminaci podzemních vod chemickými látkami, čímž snižuje finanční zátěž spojenou s úpravou vody.“ Studie například zjistila, že náklady na čištění podzemních vod u hektaru konvenčních brambor činí 1298 EUR, zatímco stejné náklady u hektaru brambor pěstovaných v ekologickém zemědělství činí 0,4 EUR.“
Eduardo Cuoco, ředitel IFOAM OE, zdůraznil, že „připravovaná Strategie pro vodohospodářskou odolnost a příslušné právní předpisy by měly výslovně uznat ekologické zemědělství jako klíčové řešení, které by mělo přispět ke zvýšení odolnosti podzemních vod vůči znečištění.“ Dále dodal: „Zákaz syntetických pesticidů v povodích je nezbytný pro ochranu pitné vody a snížení nákladů na čištění podzemních vod.“ IFOAM OE naléhavě žádá Evropskou komisi, aby do Strategie pro vodohospodářskou odolnost výslovně začlenila ekologické zemědělství jako klíčové opatření pro ochranu kvality vody, biologické rozmanitosti a odolnosti vůči klimatu a také jako prostředek k výraznému snížení nákladů spojených s čištěním podzemních vod.
Jak zlepšit výnosy v ekologickém zemědělství? – Ve dnech 24.–27. března se IFOAM Organics Europe zúčastnil valného shromáždění projektu OrganicYieldsUP v italském agroturistickém středisku Il Cerreto. Jedná se o zásadní projekt programu Horizon Europe, který řeší letitou výzvu ekologického zemědělství: jak zlepšit výnosy.
V souvislosti s tímto tématem vyvstává řada otázek: Co je to vlastně výnos? Má se měřit podle plodiny, pole nebo farmy? Odráží hmotnost sklizně plně její hodnotu? Měl by se při výnosu zohlednit spíše obsah bílkovin a vlákniny nebo množství vitamínů a minerálů? Tyto a řadu dalších otázek projekt řeší shromažďováním a analýzou podrobných polních údajů o výnosech a souvisejících proměnných, propojováním odborníků a zúčastněných stran v terénu a hodnocením výkonnosti ekologických farem a strategií zvyšování výnosů. IFOAM OE s napětím očekává vědecké výsledky od partnerů projektu, aby mohl následně formulovat politická doporučení na úrovni EU ke zlepšení nařízení EU o ekologickém zemědělství a SZP tak, aby účinně reagovaly na otázky ekologických výnosů.
Německé mládežnické organizace se jasně postavily proti plánované deregulaci takzvaných nových genomických technik (NGT) – V nedávné rezoluci o NGT apeluje řada německých mládežnických sdružení z ekologického sektoru na politické činitele na úrovni EU a řadu dalších zainteresovaných stran. Organizace poukazují na to, že ve vizi komisaře Hansena o budoucnosti zemědělství a potravinářství, zveřejněné 19. února, je ekologické zemědělství uvedeno jako model pro spojení ekologických ambicí s ekonomickým úspěchem. Tato vize však může být realizována pouze tehdy, pokud bude chráněna integrita ekologického zemědělství. Genetické inženýrství, včetně NGT, je se zásadami ekologického zemědělství neslučitelné. Proto se v tiskové zprávě uvádí: „Pokud to EU myslí s podporou ekologického zemědělství jako základního kamene zemědělské politiky vážně, musí také zajistit jasný právní rámec, který zaručí trvalé právo na produkci bez GMO. Podporovat ekologickou mládež znamená zajistit jim možnost hospodařit v souladu s těmito zásadami – dnes i v budoucnu.“
Mezinárodní den školního stravování: studenti požadují zdravé a udržitelné stravování v biokvalitě pro všechny děti – V rámci letošního Mezinárodního dne školního stravování přednesli studenti spolu s delegáty organizací IFOAM OE a ICLEI Europe ve Štrasburku evropským činitelům výzvu požadující zdravé, udržitelné a ekologické školní stravování a začlenění komplexního vzdělávání o potravinách do škol. V návaznosti na téma zdraví komisař pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat Olivér Várhelyi zdůraznil, že „ve školním stravování jde hlavně o budování zdravých a úspěšných generací. Vzhledem k tomu, že více než polovina dospělých v EU trpí nadváhou, musíme začít ve škole a naučit děti zdravým stravovacím návykům. Pokud do této oblasti teď investujeme, přinese nám to trvalé zdravotní a ekonomické výhody.“
Proto IFOAM OE a ICLEI Europe požadují zavedení minimálních kritérií pro veřejné nákupy potravin. Jedním z požadovaných cílů je, aby se ve veřejných jídelnách podávalo minimálně 20 % bioproduktů. Více informací najdete v přeložené tiskové zprávě IFOAM OE.
Nová publikace na téma biodiverzita a chemické znečištění:
Novou technickou zprávu na téma biodiverzita a chemické znečištění vydává Joint Research Centre (JRC), vědecko-výzkumná organizace Evropské unie. Publikace nese název Ochrana biodiverzity jako konečný cíl posuzování environmentální bezpečnosti: jak chemické znečištění ovlivňuje biodiverzitu? Zpráva se zabývá vlivem chemického znečištění na biodiverzitu a významem hodnocení environmentální bezpečnosti při ochraně přírody. Ke stažení zde
Akce:
23. 4. 2025 Our Seeds, Our Future: Protecting Biodiversity and Farmers‘ Rights Online panelová diskuse týkající se ochrany suverenity osiv. Koná se u příležitosti Mezinárodního dne osiv. Řešit se bude ochrana biodiverzity a práv nejen zemědělců v kontextu pěstování, uchovávání a sdílení semen. Začátek v 15,00 hod. Z akce bude pořízen záznam, který budou mít přihlášení k dispozici.
12. – 13. 5. Natural & Organic Products Expo– od roku 1997 je tento londýnský veletrh klíčovou událostí pro všechny oblasti související s přírodními a ekologickými produkty, včetně potravin a nápojů, životního stylu, zdraví, výživy, kosmetiky a dalších.
26. – 29. 5. EUCARPIA – LiveSeeding Conference– konference se uskuteční v portugalské Coimbře. Cílem konference je podpořit diskusi o inovativních šlechtitelských strategiích, které reagují na aktuální environmentální výzvy a společenské potřeby v rámci ekologického, nízkovstupového a agroekologického zemědělství.
21. – 22. 5. CO2 Capture, Storage & Reuse 2025 – Konference v dánské Kodani na téma dekarbonizace a zachycování CO2. Probírat se budou témata, jako je politika EU v oblasti klimatu: vývoj do roku 2024 a výhledy do budoucna, investiční strategie pro čisté technologie, strategie dekarbonizace těžko využitelných průmyslových odvětví prostřednictvím CCUS a mnoho dalšího.
27.–28. 5. AntiFraud Initiative Conference 2025 Konference k tématu Podvody v oblasti biopotravin se bude konat v Bruselu. Na programu je diskuse o reziduích pesticidů coby indikátorech podvodů s biopotravinami, případové studie možných řešení ze strany úřadů a příklady dobré praxe.
4.–5. 6. 2025 Biopesticides Europe 2025 Dvoudenní konference o biopesticidech se koná v Madridu. Vedoucí představitelé z oblasti zemědělství, výzkumu a politiky se tu budou zabývat klíčovými tématy, jako je rozšiřování biopesticidů pro komerční využití, integrace biopesticidů s technologiemi precizního zemědělství a překonávání regulačních překážek.
25.–27. 6. Evropský kongres ekologického zemědělství – IFOAM organics Europe zve všechny příznivce ekologického zemědělství na kongres ekologického zeměděství do Varšavy. Na kongresu se každoročně setkávají politici, vedoucí představitelé ekologického sektoru, výzkumní pracovníci a vědci, aby diskutovali o nejnaléhavějších otázkách, které ovlivňují budoucnost ekologického zemědělství. Tento ročník se zaměřuje na posílení ekologických kořenů pro konkurenceschopný a udržitelný rok 2050.