Červnový zpravodaj se věnuje významu EU voleb pro Zelenou dohodu, schválení klíčových zákonů v Radě pro životní prostředí (ENVI) a zveřejnění prvního seznamu uznaných kontrolních subjektů ve třetích zemích.
Co znamenají EU volby pro Zelenou dohodu?
Nedávné volby do Evropského parlamentu přinesly změny v rozložení sil, které budou mít dopad na budoucnost Zelené dohody pro Evropu. Strany jako European People’s Party, European Conservatives and Reformists Group a Identity and Democracy získaly více křesel, zatímco Greens a Renew ztratily některá ze svých pozic.
V roce 2019, po volbách označených za „zelenou vlnu“ byla díky protestům mladých lidí za klima představena Zelená dohoda s cílem dosáhnout 25% podílu ekologického zemědělství do roku 2030. Avšak pandemie COVID-19, válka na Ukrajině a následná inflace výrazně změnily geopolitické a ekonomické podmínky, což vedlo k protestům zemědělců proti neférovým cenám a podmínkám. Nově zvolení pravicoví poslanci Evropského parlamentu pravděpodobně prosadí mírnější přístup ke klimatickým politikám, zaměřený na krátkodobé ekonomické a sociální dopady, možná pod hlavičkou „Evropské dohody o konkurenceschopnosti“.
Navzdory těmto změnám je úplné zrušení Zelené dohody nepravděpodobné, i když byly některé legislativní návrhy odloženy nebo staženy. Hlavní otázkou zůstává, jak financovat přechod na udržitelné potravinové systémy. Budoucí zaměření bude pravděpodobně více na konsolidaci a implementaci stávajících politik než na zavádění nových ambiciózních cílů. Výsledky těchto voleb zdůrazňují význam spolupráce na politikách, které vytvářejí pracovní místa, zlepšují životní podmínky na venkově a zároveň podporují udržitelné a ekonomicky životaschopné potravinové a zemědělské systémy. IFOAM OE se zavazuje pokračovat ve své práci na podpoře ekologického zemědělství v Evropě. Pokud chcete zjistit více o výsledcích voleb a dalších krocích, navštivte webové stránky Politico.
Schválení klíčových zákonů v Radě pro životní prostředí (ENVI) – dne 17. června proběhl v Radě ENVI významný den, kdy byly schváleny důležité zákony.
Zákon o obnově přírody – po dlouhém a složitém procesu byl konečně přijat zákon o obnově přírody. Zákon podpořilo 20 členských států, což představuje 66,07 % populace EU. Rakouský ministr, který zákon podpořil a změnil předchozí postoj své země, zajistil potřebnou většinu. Po předchozí agresivní kampani proti tomuto zákonu je to velký úspěch.
Směrnice o zelených tvrzeních – Rada dosáhla obecného přístupu ke směrnici o zelených tvrzeních. Důležité body této směrnice:
Zákon o monitorování půdy – Rada se dohodla na obecném přístupu k zákonu o monitorování půdy, což představuje její stanovisko. Ačkoli Rada oslabila původní návrh Evropské komise, na rozdíl od Evropského parlamentu zachovala zásady udržitelného hospodaření s půdou a povinnost členských států definovat postupy udržitelného hospodaření. Nedostatkem zůstává nedůsledné zohlednění pesticidů při posuzování kontaminace půdy. Dalším krokem bude trialogové jednání, během něhož se Evropská komise, Evropský parlament a Rada pokusí najít společný postoj.
První seznam uznaných kontrolních subjektů ve třetích zemí byl zveřejněn – první seznam uznaných kontrolních subjektů pro dovozy ze třetích zemí byl zveřejněn v úředním věstníku EU. Evropská komise pokračuje v práci na dalších žádostech a druhý seznam je v přípravě – jeho první návrh je k dispozici pro veřejnou konzultaci. Ve veřejné konzultaci je také návrh nařízení v přenesené pravomoci, kterým se mění nařízení (EU) 2021/1698, pokud jde o certifikaci některých hospodářských subjektů a skupin hospodářských subjektů ve třetích zemích a kontroly prováděné kontrolními orgány a kontrolními subjekty.
IFOAM OE v červnu zveřejnil svůj nejnovější zpravodaj – tento zpravodaj obsahuje řadu zajímavých témat, mezi něž patří evropské volby konané od 6. do 9. června a manifest ekologického hnutí, aktualizace nařízení EU o ekologickém zemědělství, aktualizace Společné zemědělské politiky (SZP), včetně zjednodušení současné SZP, aktuální stav NGT a výzkumný projekt na detekční metody, vytváření první sítě poradců pro ekologické zemědělství a mnoho dalšího.
Akce:
10. – 12. 9. Evropský ekologický kongres 2024 – evropský ekologický kongres pořádaný v Budapešti, na kterém se sejdou představitelé ekologického sektoru, aby diskutovali o naléhavých tématech, vyměňovali si poznatky a zkoumali strategie pro zvýšení spotřeby ekologických produktů.
23. – 24. 9. Natexpo 2024 – mezinárodní veletrh pro bioprodukty v Eurexpo Lyon ve Francii. Tato akce je zásadní příležitostí pro prezentaci inovací a pokroku v oblasti bioproduktů. Návštěvníci mohou objevovat nové trendy a inovace v sekcích Seeds Village, Big Splash a New Products Gallery, kde budou představeny vynikající produkty oceněné Natexpo Awards. Pro více informací navštivte webové stránky Natexpo.
9. – 10. 10. Nordic Organic Food Fair (Stockholm) – významný veletrh zaměřený na ekologické zemědělství. Na této akci budou pořádány diskuze lídrů z oblasti ekologického zemědělství ze Švédska, Dánska, Finska, Norska a Islandu, kteří budou sdílet své pohledy na aktuální stav a budoucí trendy na trhu s bioprodukty.
11. – 13. 11. Biopotraviny pro udržitelnou budoucnost – mezinárodní konference, pořádaná Mezinárodní výzkumnou asociací pro kvalitu a zdraví biopotravin (FQH) se bude konat v Kodani. Konference nabídne příležitost k diskusím o klíčové roli biopotravin v udržitelné budoucnosti. Pro více informací o programu a registraci navštivte webové stránky FQH.