INFOSERVIS Z IFOAM ORGANICS EUROPE LISTOPAD 2024

Listopadový zpravodaj IFOAM OE se zaměřuje na novou studii, která potvrzuje klíčovou roli ekologických praktik při plnění klimatických cílů, výzvu Evropské unii k posílení udržitelnosti v zemědělství a potravinářství a zajímavým diskuzím ze Světového kongresu ekologického zemědělství.

Nová studie potvrzuje klíčovou roli ekologického zemědělství v plnění klimatických cílů zemědělství – podle nové analýzy přínosu Strategických plánů SZP ke snižování emisí skleníkových plynů hrají ekologické zemědělství, střídání plodin nebo jejich diverzifikace a rozšiřování krycích plodin nejvýznamnější roli v plnění klimatických cílů. Studie, kterou zadalo DG AGRI, ukazuje, že tyto tři zemědělské praktiky přispívají k 78 % z celkového potenciálu snížení emisí (až o 31 milionů tun CO2 ročně). Tento přínos se projevuje zejména v zachycování uhlíku v půdě (22 milionů tun) a ve snižování emisí z půdy (9 milionů tun). Podpora ekologického zemědělství prostřednictvím SZP je podle studie zásadní pro ochranu více než poloviny (54 %) stávajících uhlíkových zásob v půdě, což odpovídá 29 milionům tun CO2 ročně ve sledovaných 18 členských státech.

Eric Gall, zástupce ředitele IFOAM OE, k výsledkům uvedl: „Tato studie ukazuje, že rozvoj ekologického zemědělství je klíčový nejen pro ochranu zdraví, vodních zdrojů a biodiverzity, ale také pro snižování emisí a zvyšování ukládání uhlíku v půdě.“ Zdůraznil také ekonomický význam podpory ekologického zemědělství: „Výsledky potvrzují, že využití prostředků SZP na podporu přechodu a udržování ekologického zemědělství je výhodnou investicí pro členské státy i pro přírodu. Z důvodu četných přínosů by ekologické zemědělství mělo hrát významnější roli v příští SZP a v budoucí vizi zemědělství a potravinářství.“ Gall zároveň apeloval na Evropskou komisi, aby revidovala návrh metodiky pro uhlíkové zemědělství, a aby také odměňovala zemědělce za udržování stávajících zásob uhlíku.

Studie podtrhuje význam investic do ekologického zemědělství nejen pro klima, ale také pro budoucnost evropského zemědělství.

IFOAM OE vyzývá EU: Využijte příležitost k udržitelnější budoucnosti zemědělství a potravinářství – Organizace IFOAM OE zveřejnila svá doporučení pro připravovanou Vizi Evropské komise pro zemědělství a potraviny. Tato doporučení mají za cíl sladit politiky EU se závěry strategického dialogu a urychlit pokrok směrem k udržitelnému, odolnému a konkurenceschopnému evropskému agro-potravinářskému systému. IFOAM OE plně podporuje závěry strategického dialogu a zejména vítá uznání ekologického zemědělství jako jediného právně regulovaného systému udržitelnosti.

Jan Plagge, prezident IFOAM OE, uvedl: „Strategický dialog přináší důležitá doporučení týkající se SZP a potřeby opustit systém podpory na hektar, potřeby posílit postavení zemědělců v dodavatelském řetězci, stejně jako potenciálu udržitelného zadávání veřejných zakázek. Začleněním doporučení strategického dialogu můžeme směřovat k agro-potravinářskému systému, který bude přínosem pro všechny. Tato vize je jedinečnou příležitostí pro EU posílit své vedení v prosazování environmentálního, sociálního a ekonomického pokroku v zemědělském sektoru.“

Doporučení IFOAM OE, v souladu se strategickým dialogem, volají po cílené podpoře ekologického zemědělství a dalších udržitelných způsobů hospodaření, spravedlivé odměně pro zemědělce poskytující ekosystémové služby a vytvoření holistického systému hodnocení založeného na přístupu k celé farmě.

Inovace a postupy ekologického zemědělství, vedoucí například k nezávislosti na syntetických vstupech, nejsou určeny pouze pro ekologický sektor – mohou být také využity konvenčními zemědělci.

Akce a ohlédnutí:

30.11. – 6.12. 21. Světový kongres ekologického zemědělství 2024: – Světový kongres ekologického zemědělství a Valná hromada IFOAM Organics International přinesly řadu témat. Setkání, které se konalo na Tchaj-wanu, bylo plné inspirativních diskusí, voleb nového vedení a plánů na budoucí rozvoj ekologického zemědělství. Mezi zajímavé diskuze patřily:

Diskuse o ekologickém a regenerativním zemědělství

Kongres zahájila „předkonference – Organic & regenerative: Towards the future and beyond,“ organizovaná IFOAM OE a ICEA. Účastníci se zaměřili na propojení ekologického a regenerativního zemědělství a jeho strategického ukotvení pro ovlivňování politiky a získávání investic.

Klíčové závěry:

Regionální politika a školní stravování

Ředitel IFOAM OE Eduardo Cuoco vedl workshop zaměřený na sílu veřejných zakázek při podpoře ekologických trhů. Představil strategii SchoolFood4Change, evropskou iniciativu zaměřenou na zlepšení školního stravování pro 600 000 žáků ve 3 000 školách. Projekt podporuje udržitelnou potravinovou kulturu prostřednictvím zapojení farmářů, učitelů, kuchařů a rodičů.

Nové vedení IFOAM Organics International

Valné shromáždění zvolilo nové nové vedení IFOAM Organics International, které budou řídit organizaci v příštích třech letech. Nové vedení přináší strategickou vizi a cíle pro další rozvoj ekologického zemědělství, včetně posílení spolupráce a inovací.

11. – 14.2. 2025  BIOFACH/VIVANESS– největší světový veletrh biopotravin. Na této události se účastníci věnují diskusím o aktuálních tématech, navazují kontakty s experty a získávají informace o nejnovějších trendech a politickém vývoji. Veletrh slouží jako důležité setkávací místo pro ekologické podnikatele z celého dodavatelského řetězce, zástupce svazů, orgány státní správy a další podporovatele, kteří spolupracují na výměně zkušeností a vzájemném učení.