Nejnovější Infoservis přináší přehled aktuálních témat souvisejících s evropskou zemědělskou politikou. Věnuje se legislativnímu procesu o nových genomických technikách (NGT), podpoře EU v propagaci ekologických produktů v roce 2025, dále informuje o požadavcích mladých farmářů na spravedlivější podmínky v zemědělství, postavení ekologického hospodaření v evropských strategiích a možnostech podpory farmářů při snižování používání syntetických pesticidů.
Legislativní proces o nových genomických technikách (Jaký je aktuální stav?)– během maďarského předsednictví Rady EU se nepodařilo dosáhnout pokroku v legislativním procesu o nových genomických technikách. Maďarské předsednictví zahájilo diskusi zveřejněním neoficiálního dokumentu, který identifikoval devět sporných bodů návrhu. Členské státy byly vyzvány k poskytnutí zpětné vazby, přičemž některé zaslaly konstruktivní připomínky, zatímco většina podpořila kompromisní návrh z února 2024. Nicméně, širší dohoda nebyla dosažena.
Dřívější španělské a belgické předsednictví tlačilo na rychlé schválení návrhu, přičemž hlavní diskuze se soustředily pouze na otázku patentů, což mělo ochránit evropské šlechtitele. Témata jako „biosafety“ či právo spotřebitelů na informace byla opomenuta. I přes opakované pokusy v prosinci 2023 a únoru 2024 se členské státy nedokázaly dohodnout na společném postoji.
Velká část států podporuje zákaz NGT v ekologickém zemědělství, ale převažuje názor, že pro zajištění svobodné volby stačí označování osiva, nikoli sledovatelnost celého dodavatelského řetězce. Proti tomu se postavilo 376 firem z 16 zemí EU, které požadují přísné značení a detekční metody pro zachování svobodné volby výrobců potravin i spotřebitelů.
Vzhledem k tomu, že Maďarsko nedosáhlo průlomu, nyní se očekává, jak se k problematice NGT postaví Polsko. Polská vláda má zásadní roli v rozhodování o dalším směru regulace NGT v EU.
EU podpoří propagaci ekologických produktů i v roce 2025, i když s nižším rozpočtem – Evropská komise opět vyčlenila speciální rozpočet na podporu ekologických produktů EU v roce 2025. Celkem 40 milionů eur bude určeno na MULTI programy, které financují projekty podané evropskými organizacemi nebo spoluprací dvou a více členských států. Dále bude 92 milionů eur věnováno SIMPLE programům, které podporují projekty podané organizacemi z jednoho členského státu. I když byl celkový rozpočet na ekologické zemědělství pro rok 2025 snížen oproti roku 2024, stále existuje vyhrazené financování pro ekologické projekty v rámci SIMPLE i MULTI programů. Tato podpora zajišťuje, že ekologické zemědělství a bioprodukty zůstávají prioritou v rámci politik EU, a poskytuje finanční příležitosti organizacím, které chtějí posílit povědomí o ekologických produktech a jejich tržní dosah v celé Evropě.
Politické aktuality – nová Evropská komise a budoucnost zemědělství – od 1. prosince 2024 zahájila svou činnost nová Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyen. Po týdnech jednání v Evropském parlamentu byl schválen nový sbor komisařů, kteří budou určovat směr politik EU na příštích pět let. Pro ekologické zemědělství je klíčovou osobností nový komisař pro zemědělství a potraviny Christophe Hansen. Hansen, sám pocházející z rodinné farmy, zdůraznil, že zemědělství a ochrana přírody mohou jít ruku v ruce a označil ekologické zemědělství za příklad. Podpořil rychlejší schvalování biopesticidů a zdůraznil, že všechny zemědělské strategie by měly ekologické zemědělství více podporovat.
Hansen se rovněž soustředí na posílení konkurenceschopnosti a generační obměnu farmářů. Na konferenci Youth Policy Dialogues (10.–11. prosince 2024), kde byla přítomna i organizace IFOAM OE, probíhala diskuze na téma jak přilákat mladé lidi k zemědělství a zajistit jim větší podporu.
Komisař Hansen dále přislíbil představit novou vizi pro zemědělství. Témata budou zahrnovat konkurenceschopnost, udržitelnost, boj proti plýtvání potravinami a podporu inovací.
Organizace IFOAM OE představila vlastní vizi pro ekologické zemědělství, která zahrnuje:
Nová strategie EU pro zemědělství tak bude klíčová pro budoucnost ekologického sektoru a jeho postavení v evropské potravinové politice.
Mladí farmáři chtějí větší podporu a spravedlivější podmínky v zemědělství – evropské zemědělství čelí nedostatku mladých farmářů, což ohrožuje jeho dlouhodobou udržitelnost. Mladí lidé mají zájem o ekologické a inovativní způsoby hospodaření, ale narážejí na finanční a legislativní překážky. Generační obměna se proto stala klíčovým tématem posledního setkání organizací mládeže s Evropskou komisí.
Co mladí farmáři požadují?
V rámci Youth Policy Dialogue, který proběhl 11. prosince 2024, byla sepsána deklarace, která upozorňuje na největší výzvy současného zemědělství a požaduje:
Deklarace, kterou podepsalo devět evropských organizací mládeže, včetně Agroecology Europe Youth Network, CEJA a Slow Food Youth Network, zdůrazňuje, že bez cílené podpory mladých farmářů není možné zajistit dlouhodobou udržitelnost evropského zemědělství.
Evropská komise se zavázala představit novou vizi pro zemědělství, ve které by měly být zohledněny právě požadavky mladých farmářů. Bude ale jejich hlas skutečně vyslyšen?
Ekologické zemědělství posiluje svou roli v budoucnosti evropského zemědělství – organizace IFOAM OE se stala členem European Board on Agriculture and Food (EBAF – Evropská rada pro zemědělství a potraviny) a bude v ní zastupována prezidentem Janem Plagge. EBAF spojuje klíčové aktéry v evropském zemědělství s cílem hledat kompromisy mezi ochranou přírody a ekonomickou udržitelností farmářů. Členové EBAF se zaměřují na implementaci strategií pro udržitelné zemědělství, s ohledem na výstupy strategického dialogu EU. Jan Plagge, zdůrazňil, že nutnost změny v evropském zemědělství je neodkladná, a že je klíčové propojit ochranu přírody s ekonomickou stabilitou farmářů.
EU by měla podpořit farmáře při snižování používání syntetických pesticidů – organizace IFOAM OE zahájila kampaň #StopHarm, která upozorňuje na sociální, ekonomické a environmentální dopady syntetických pesticidů a zdůrazňuje nutnost jejich postupného omezování v evropském zemědělství.
Ekologické zemědělství již nabízí alternativy na bázi agroekologických metod, avšak je nutné pokračovat ve výzkumu a inovacích, aby všichni farmáři měli přístup k účinným agronomickým technikám.
EU má k dispozici politické nástroje, jako je Společná zemědělská politika a evropské výzkumné programy, které mohou pomoci farmářům přejít na pesticidně šetrné metody. Potřebná je ale rychlejší dostupnost šetrných přípravků na ochranu rostlin a nezávislého poradenství.
Organizace IFOAM OE vydala speciální vydání svého newsletteru, který je dostupný ve 15 jazycích (včetně češtiny) a věnuje se klíčovým politikám ovlivňujícím sektor ekologického zemědělství v roce 2025. Hlavními tématy jsou zajištění přínosů v ekologickém zemědělství (podpora ekologického zemědělství prostřednictvím SZP a vize EU), posílení trhu (veřejné zakázky, propagace ekologického zemědělství a společná organizace trhu), rozhodování na základě informací (od hodnocení udržitelnosti po nové genomické techniky a výzkum a inovace (podpora dalšího rozvoje ekologického zemědělství v Evropě).
Akce:
11.2. – 24.4. Evropské ceny za ekologické zemědělství 2025 – Evropské ceny za ekologické zemědělství jsou každoroční ocenění, která společně organizují Evropská komise, Evropský hospodářský a sociální výbor, Evropský výbor regionů, IFOAM Organics Europe a COPA-COGECA. Cílem je ocenit jednotlivce a organizace, které významně přispívají k rozvoji a inovacím v oblasti ekologického zemědělství.
V roce 2025 budou ceny uděleny v 6 kategoriích s celkem 7 oceněními:
Přihlášky bude možné podávat od 11. února do 27. dubna 2025.