Srpnový zpravodaj se zaměřuje na témata, jako je strategický dialog, který zdůrazňuje roli ekologického zemědělství při přechodu na udržitelné potravinové systémy. Dále se zabývá požadavky občanské společnosti na změny ve Společné zemědělské politice EU a přináší přehled aktualizací právních předpisů.
Strategický dialog – Ekologické zemědělství je klíčovou volbou pro přechod na udržitelné potravinové systémy – IFOAM OE vítá zprávu ze „Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství v EU“, která poskytuje společný rámec pro dosažení environmentálních cílů EU v oblasti potravinového systému. Doporučení navrhují konkrétní kroky a strategie pro jejich realizaci, čímž spojují cíle EU s konkrétními opatřeními.
Jan Plagge, prezident IFOAM OE, se dialogu zúčastnil a sdílí svůj názor: „Strategický dialog nebyl procházkou růžovým sadem, ale ukázal se jako cenná iniciativa, která pomohla překonat současnou polarizaci v otázkách zemědělství. V rámci dialogu se podařilo najít společnou cestu pro budoucnost zemědělství v EU, s důrazem na respektování planetárních hranic a propojení environmentální udržitelnosti se spravedlivým příjmem pro zemědělce. Panuje široká shoda, že přechod na udržitelné zemědělské systémy je nezbytný a měl by se zemědělcům vyplácet. To bude vyžadovat významnou reformu Společné zemědělské politiky, aby adekvátně odměňovala ekologické zemědělce a poskytovala skutečnou finanční přidanou hodnotu za environmentální služby.“
Evropské ekologické hnutí se těší na to, jak budou instituce EU realizovat doporučení, zejména v rámci „Vize pro zemědělství a potraviny“ a v pokračující podpoře zapojení zúčastněných stran ze strany předsedkyně Komise Von der Leyen. Těší se také na účast v procesu implementace těchto doporučení v rámci poradního výboru, který bude zřízen Evropskou komisí.
Jan Plagge dále zdůraznil roli ekologického zemědělství jako klíčové volby pro dosažení tohoto společného cíle: „Doporučení strategického dialogu uznávají ekologické zemědělství jako jediný regulovaný udržitelný produkční systém, který již nyní přináší ochranu životního prostředí a klimatu a jako hlavní příklad produkčního systému, který spojuje ochranu přírody s příjmem zemědělců. Pokud politici implementují tato doporučení, ekologické zemědělství by bylo dále posíleno a stalo by se atraktivnější součástí potravinového systému, v němž by udržitelná volba byla tou nejsnazší.“
Občanská společnost volá po změnách v zemědělské politice EU – v Bruselu se v červnu uskutečnila demonstrace pod heslem „Z příslibů se nenajíme“, kterou zorganizovala kampaň „Dobré jídlo, dobré zemědělství“ (Good Food Good Farming). Akce se konala před evropskými volbami a přilákala stovky účastníků, včetně nevládních organizací a občanských hnutí. Demonstranti vyzvali politiky k posílení klimatických politik, zlepšení podmínek pro zemědělce a zastavení environmentálních ústupků v rámci Společné zemědělské politiky.
Kampaň pokračuje s přípravami na Akční dny 2024, které se uskuteční v říjnu. Tyto dny budou zaměřeny na Společnou zemědělskou politiku a spravedlivou transformaci potravinových systémů v Evropě. Organizátoři vybízejí veřejnost, aby se zapojila různými akcemi, jako jsou dožínky, veletrhy osiv, protesty nebo veřejné diskuse.
Aktualizace právních předpisů – Evropská komise zveřejnila druhý seznam uznaných kontrolních organizací ve třetích zemích. Tento seznam je součástí prováděcího nařízení Komise (EU) 2024/2140 ze dne 6. srpna 2024, kterým se mění a opravuje prováděcí nařízení (EU) 2021/1378, pokud jde o uznání některých kontrolních subjektů v souladu s článkem 46 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/848 jako příslušné k provádění kontrol a vydávání certifikátů ekologické produkce ve třetích zemích pro účely dovozu ekologických produktů do Unie.
Na seznamu je uvedeno 15 nových kontrolních organizací a dále byly provedeny některé opravy v prvním zveřejněném seznamu.
Komise také nedávno aktualizovala dokument „Často kladené otázky k pravidlům ekologické produkce“. Nejnovější verze dokumentu byla doplněna o několik nových témat týkající se označování, živočišné výroby a soli.
Akce:
23.9. Evropský den ekologického zemědělství – tento významný den je vyhlašován od roku 2021 a je příležitostí k propagaci biosektoru, zhodnocení pokroku Evropy na cestě k dosažení cíle 25 % ekologicky obhospodařované půdy do roku 2030, výměně znalostí a šíření příkladů dobé praxe v tomto oboru.
23.9. Evropské ceny za ekologické zemědělství – Evropská komise, Evropský hospodářský a sociální výbor, Evropský výbor regionů, IFOAM OE a COPA-COGECA opět společně vyhlásí ceny EU za ekologické zemědělství. Bude uděleno osm ocenění v sedmi kategoriích.
23.9. – 24. 9. Natexpo 2024 – mezinárodní veletrh pro bioprodukty v Eurexpo Lyon ve Francii. Tato akce je zásadní příležitostí pro prezentaci inovací a pokroku v oblasti bioproduktů. Návštěvníci mohou objevovat nové trendy a inovace v sekcích Seeds Village, Big Splash a New Products Gallery, kde budou představeny vynikající produkty oceněné Natexpo Awards. Pro více informací navštivte webové stránky Natexpo.
9.10. – 10. 10. Nordic Organic Food Fair– prestižní veletrh (pořádaný ve Stockholmu) zaměřený na ekologické zemědělství. Na této události se setkají přední představitelé ekologického zemědělství ze Švédska, Dánska, Finska, Norska a Islandu, kteří budou diskutovat o současné situaci a budoucích trendech na trhu s bioprodukty.
22.-23.10 Organic Innovation Days 2024 – Organic Innovation Days je každoroční veřejná akce TP Organics, zaměřená na výzkum a inovace v oblasti ekologického a agroekologického zemědělství. Letošní ročník se zaměří na přípravu sektoru na poslední část programu Horizon Europe a na nový rámec výzkumu a inovací (FP10). Více informací naleznete na webových stránkách TP Organics.