Nejnovější zpravodaj se zaměřuje na kritiku IFOAM OE a dalších evropských organizací vůči „falešnému snižování používání pesticidů“ v EU, kde organizace upozorňují na zavádějící prezentaci údajů o rizicích pesticidů. Dále informuje o aktuálním politickém dění v EU, včetně plánů na reformu SZP s cílem lépe podporovat udržitelné zemědělské praktiky. Infoservis zahrnuje také projekt ECO-READY, který v rámci Evropy testuje nové modely pro zajištění potravinové bezpečnosti a ochranu biodiverzity.
IFOAM OE a další evropské organizace odsuzují „falešné snižování používání pesticidů“ – evropské organizace kritizují způsob, jakým EU prezentuje údaje o snižování používání pesticidů. Po zrušení návrhu Evropské komise na snížení používání pesticidů o 50 % do roku 2030 zveřejnila Komise v červenci 2024 statistiku, že používání pesticidů se snížilo o 46 %. Evropské ekologické hnutí a další organizace upozorňují, že toto číslo je zavádějící, neboť vychází z tzv. Harmonizovaného ukazatele rizika 1 (HRI-1), který podle nich neodráží skutečný stav. Organizace uvádějí, že HRI-1 nesprávně vykresluje nebezpečné látky jako neškodné a naopak, což má negativní dopad na ekologické zemědělství. Dochází k situacím, kdy Harmonizovaný ukazatel rizika 1 považuje ekologické prostředky za rizikovější než syntetické pesticidy, což zkresluje data ve prospěch konvenčních pesticidů. Pokud například ekologický farmář ošetří mšice přípravkem na ochranu rostlin pouze na bázi řepkového oleje, HRI-1 vypočítá riziko více než 1000krát vyšší, než když konvenční farmář ošetří stejnou plochu syntetickým neurotoxinem, který je pro včely vysoce toxický. Tento postup nejen prezentuje nebezpečné látky jako neškodné (a naopak), ale také představuje formu dezinformace o ekologickém zemědělství. Kritiku HRI-1 podporuje i Evropský účetní dvůr, který doporučuje lepší ukazatele. IFOAM OE a další organizace vyzývají Komisi, aby HRI-1 nahradila objektivnějším indikátorem, který rozlišuje mezi přírodními a syntetickými pesticidy. Podle nich je nutné zavést takový ukazatel, který skutečně zohledňuje dopady pesticidů a přispěje ke snížení jejich používání v boji proti ztrátě biodiverzity a klimatickým změnám.
Aktuální politické dění – v červnu 2024 byl zvolen nový Evropský parlament, který potvrdil Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Evropské komise. Před znovuzvolením předsedkyně Evropské komise zveřejnila politické směrnice pro období 2024–2029, které zahrnují strategii pro oblast potravin a zemědělství.
Vize EU pro zemědělství a potraviny – Evropská komise zdůrazňuje udržitelnost a spravedlivý příjem pro farmáře, zejména pro ty, kteří chrání biodiverzitu a ekologické hnutí toto vítá jako krok správným směrem. V rámci Strategického dialogu byla doporučena reforma Společné zemědělské politiky (SZP), která by lépe podporovala ekologické zemědělce a jejich přínosy pro životní prostředí. SZP po roce 2027 by měla podporovat všechny farmáře, kteří chtějí přeměnit své farmy na udržitelné hospodaření, dostatečně je za to odměnit a zajistit konkurenceschopnost zemědělského sektoru.
Vývoj SZP – Evropská komise zveřejní první návrh SZP po roce 2027 přibližně v polovině roku 2025, krátce po vydání víceletého finančního rámce na období 2027–2033. Maďarské předsednictví oznámilo, že zemědělská politika je jednou ze sedmi hlavních priorit jejich předsednictví a Rada o ní bude intenzivně jednat s cílem dosáhnout závěrů ohledně nové SZP do prosince. Mezi nedávné události patří, že Maďarská zemědělská komora nezveřejnila svou deklaraci k SZP na konferenci konané 5.–6. září, těsně před neformálním setkáním ministrů zemědělství pod vedením maďarského předsednictví. Dne 10. září ministři diskutovali o SZP po roce 2027 zaměřené na konkurenceschopné a udržitelné zemědělství v EU.
Ekologické živé laboratoře vytvářejí a testují modely pro zajištění potravinové bezpečnosti – projekt ECO-READY, financovaný z programu Horizon Europe, se zaměřuje na zajištění potravinové bezpečnosti a biodiverzity v rámci evropského zemědělství. Projekt využívá tzv. „living labs“ (živé laboratoře) jako experimentální pole a farmy, kde lze testovat nové techniky a modely pro zlepšení odolnosti potravinového systému. Do projektu bylo vybráno 10 živých laboratoří napříč evropskými klimatickými zónami, včetně dvou zaměřených na ekologické zemědělství – v Dánsku a v České republice. Živá laboratoř PROBIO v České republice je vedena Czech Organics, s.r.o., na Ekofarmě PROBIO s.r.o. ve Velkých Hostěrádkách. Cílem projektu je zlepšení dostupnosti dat o vlivu klimatických faktorů na lokální plodiny, posílení přenosu znalostí a technologií mezi farmáři a podpora spolupráce na místní i regionální úrovni.
Zářijový zpravodaj IFOAM OE se věnuje se aktualizaci prováděcích nařízení, současným standardům a vývoji ekologického zemědělství, ale také možnostem financování v rámci Společné zemědělské politiky. Důležitým bodem jsou také nové genomické techniky a osiva, o kterých probíhají významné debaty. Kapitola Péče o zdraví rostlin se zaměřuje na ochranné postupy a minimalizaci používání pesticidů, zatímco kapitola o klimatických změnách a biodiverzitě, půdě a vodě upozorňuje na potřebu řešení environmentálních výzev. Další prostor je věnován potravinové politice. V oblasti výzkumu a inovací zpravodaj zahrnuje přehled aktivit TP Organics a také projekt Knowledge for Organic, který poskytuje odborné poznatky a podporu pro rozvoj ekologického zemědělství.
Nové video: Projekt DARWIN a metody detekce pro NGT plodiny – projekt DARWIN vyvíjí a testuje devět nových metod detekce a digitálních řešení pro plodiny vytvořené pomocí nových genomických technik (NGT). Video vysvětluje cíl projektu – ověření detekční metody pro genetické změny a jejich otestování ve třech realistických modelech.
Akce:
14.11. Příprava na Fórum o biopotravinách (webinář) – Organic Food Forum je nová akce, která se bude konat každé dva roky jako fyzické setkání, zatímco mezitím proběhne online verze. Fórum je výsledkem spojení dvou zavedených akcí (Organic Food Conference a IFOAM Organics Europe Meets Business) a slouží jako platforma pro sdílení nápadů a spolupráci mezi firmami v ekologickém sektoru. Letošní ročník nabídne webinář pro pozvané účastníky, kde vystoupí odborníci a budou probíhat diskuze o aktuálních trendech v odvětví biopotravin.
19.11. Jak využít platformu znalostí o ekologickém zemědělství (webinář) – připojte se k průzkumu platformy Organic Farm Knowledge, která je centrem pro sdílení znalostí o ekologickém zemědělství a potravinách. Platforma nabízí zemědělcům, poradcům i výzkumníkům přístup k praktickým materiálům, které pomáhají zlepšit ekologickou produkci. Tento dynamický prostor podporuje přeshraniční spolupráci a sdílení zkušeností. Cílem je posílit produktivitu, kvalitu a udržitelnost ekologického zemědělství po celé Evropě. Registrovat se můžete na webových stránkách projektu.
2.- 4. 12. 21. Světový kongres ekologického zemědělství – Světový kongres ekologického zemědělství spojuje tisíce ekologických farmářů, výrobců biopotravin, výzkumníků a odborníků na politiku z celého světa. Letošní kongres se bude konat na Tchaj-wanu. Podrobnosti o registraci a programu naleznete na webových stránkách kongresu.